LSS Sport Representative

 LSS Logo

 

 

 

 

Sporting Honours

1999 - Present

1999 – 2000 Sporting Honours

Rugby

Gareth Collins    (Warwickshire U16, Welsh Exiles)

Daniel Davies     (Warwickshire U15)

James Morgan   (Warwickshire U15)

Charles Turney (Warwickshire U15)

Richard Hayes   (Warwickshire U15)

Eddie Hillier        (Warwickshire U15)


Hockey

Gareth Collins    (Warwickshire, Wales)


Cross Country

U18:Peter Patterson (Warwickshire Champion) (English Schools Finals)


Athletics

Gareth Collins                        (Warwickshire)

Chris le Poidevin                   (Warwickshire)

Thomas Brownlee                 (Warwickshire)

Hafeez Yesufu                      (Warwickshire)


Cricket

Keith Bell                                (Warwickshire U17)

Omar Razaq                          (Warwickshire U17)

Freddie Eburah                     (Northamptonshire      U16)

Owen Edwards                     (Northamptonshire      U15)

Michael Walsh                       (Northamptonshire      U14)


 


 LSS Logo

2000 – 2001 Sporting Honours

Rugby

Daniel Davies                        (Warwickshire U16)

Charles Turney                      (Warwickshire U16)

James Morgan                      (warwickshire, Midlands U16)

Richard Parker                      (Warwickshire U14)

George Rapsomanikis          (Warwickshire U14)

James Brennan                     (Warwickshire U14)


 

Rugby and District schools

Dan Wills, Dean Graham, Robert Twynholm, Jon Grum, George Rapsomanikis, Gareth Yennd, Rajen Patel, Richard Parker, Iain Evans, William Wood, Chris Canole-Parola, Michael Walsh, Rory Cahill, Robert Patton


Hockey

Mark Fletcher                         (Midlands U18)

Alistair Kemp                         (England U18)

Stephen Livingstone             (Warwickshire U16)

Owen Kemp                            (Warwickshire U15)


Football

Neil Melvin                    (Warwickshire, Derby County)

Robert Crinigan           (Warwickshire)


Athletics

Ryan Turner                 (Warwickshire 110 Hurdles)

Chris Le Poidevin        (Warwickshire Hammer)

Tom Brownlee             (Warwickshire Triple Jump)


Cricket

Keith Bell                      (Warwickshire U17/U19)

Freddie Eburah            (Northamptonshire U17)

Owen Edwards            (Northamptonshire U16)

Michael Hughes          (Leicestershire U16)


Swimming

English schools Swim team

Sam Pugh

Richard Barnes

Kim Burrow

Andrew Rouke

Adam Desmond



LSS Logo

2001 – 2002 Sporting Honours

Rugby

Gareth Collins                      (Warwickshire/Midlands U18)

Daniel Davies                       (Warwickshire U18)

Chris Richardson                (Warwickshire U18)

Freddie Eburah                    (Warwickshire U18)

Robert Swan                         (Warwickshire U18)

Tom Curtis                             (Warwickshire U17)

Daniel Tilley                         (Warwickshire U17)

Richard Hayes                     (Warwickshire U17)

Scott Wiles                            (Warwickshire U17)

James Morgan                      (Warwickshire U17)

Chris Le Poidevin    (Warwickshire/Midlands U16)

James Brennan                   (Warwickshire U16)


 

Rugby and District Schools

Ben Wiles, Ian Barnes, James Stansfield, Michael Harris, Ryan Hunt, Daniel Gibson, Sundeep Notay, Simon Bayliss, Asher Allison


 

Cross Country

Edward Hill                           (Warwickshire)


 Hockey

Stephen Livingstone                       (Warwickshire U18)

Owen Kemp                                      (Warwickshire U16)

Ben Kluth                                          (Warwickshire U16)


Athletics

Chris Le Poidevin                (Warwickshire)


Cricket

Keith Bell                                           (England Schools)

U18 team                                           (Warwickshire Champions)


Swimming

English schools Swim team

Sam Pugh

Richard Barnes

Kim Burrow

Andrew Rouke

Adam Desmond



 LSS Logo

2002 – 2003 sporting Honours

Rugby

Chris Le Poidevin                         (Warwickshire U18)

                                                        (Midlands U18)

                                                       (North of England U18)

Daniel Davies                                   (Warwickshire U18)

Richard Hayes                                 (Warwickshire U18)

Tom Curtis                                         (Warwickshire U18)

James Murray                                   (Warwickshire U18)

Charles Turney                                (Warwickshire U18)

James Morgan                                  (Warwickshire U18)

Matthew Bills                                    (Warwickshire U17)

Michael Mudd                                   (Warwickshire U17)

James Brennan                               (Warwickshire U17)

Michael Wilkins                                (Warwickshire U17)

George Rapsomanikis                    (Warwickshire U17)

Richard Parker                                 (Warwickshire U16)

George Rapsomanikis                     (Warwickshire U16)

William Wood                                   (Warwickshire U16)


Rugby and District schools

James Myatt, Stewart Walsh, Daniel Gardner, Sam Newton, Oliver Watt, Alex Smith, Joe Shore, Jonathan Bean, Jonathan Gove, Scott Bettinson, Vikesh Mistry, Sam Saunders, Tom O’Connor, Tim Andrews, Ryan Clark


Hockey

Stephen Livingstone                                   (Warwickshire U18)

                                                                        (Midlands U18/U21)

                                                                        (Wales U18/U21)

Oliver Vigars                                               (Warwickshire U17)

Owen Kemp                                                (Warwickshire U17)


Athletics

Jonathan Gove                                (Warwickshire Multi Events)

Oliver Watt                                         (Warwickshire Multi Events)


District Athletics

 

Jonathan Gove, Vikesh Mistry, Sam Newton, Nick Watson, Joe Stuart, Chris Day, Alex Grum, Nick Fletcher, Frankie Fenwick-Wilson, Harley steel, Mark Tanner, Simon Bayliss, Jon Grum, Rajen Patel, James Stansfield, Paul Lewis, Tom Brownlee, Chris Le Poidevin.

Jonathan Gove                                (Warwickshire)

Tom Brownlee                                  (Warwickshire)

Chris Le Poidevin                             (Warwickshire)

Alex Grum                                         (Warwickshire)


Cricket

U18 Warwickshire Cricket Champions

Alex Phillips                          (Warwickshire U12)



 LSS Logo

2003 – 2004 Sporting Honours

Rugby

George Rapsonamikis                   (Warwickshire U18)

Richard Parker                                 (Warwickshire U18)

Michael Mudd                                   (Warwickshire/Midlands U18)

Ben Wiles                                          (Warwickshire U16)

Ian Barnes                                        (Warwickshire U16)


Rugby and District Schools

Frankie Fenwick Wilson, James Keefe, Scott Gibson, James Orbinson, Ricky Lee, Chris Day, Daniel Murch, Ben Ward, Tom Silk, Harley Steel.


Daily Mail Vase Finalists (Twickenham)

Stewart Walsh, Daniel Gardner, James Myatt, Oliver Watt, Sam Newton, Tim Andrews, Joe Stuart, Alex Smith, Daniel Woodthorpe, Daniel Murch, Tom Silk, Joe Shore, Jonathan Bean, Jonathan Gove, Sam Saunders, Paul Woodland, Vikesh Mistry, Scott Bettinson, Ricky Lee, Frankie Fenwick-Wilson, Nick Watson, Ang Li, Tom O’Connor, Lewis Leonard, Ryan Clark.


Hockey

Daniel Colbourne                            (Warwickshire U16)

Alex Simpson                                   (Midlands U15)


Gymnastics

Matthew Miller                                  (Midlands)


Cross Country

Paul stone                                         (Warwickshire)


Tennis

Mark Tanner                         (Great Britain)


Athletics

Oliver Watt                                         (Warwickshire)

Jonathan Gove                                (Warwickshire)

Frankie Fenwick Wilson                 (Warwickshire)

Sam Saunders                                 (Warwickshire)

Alex Grum                                         (Warwickshire)

Inter Boys Warwickshire Track and Field Champions


Cricket

Alex Phillips                          (Warwickshire U13)



 LSS Logo

2004 – 2005 Sporting Honours

Rugby

Richard Parker                                 (Warwickshire U18)

Grant Taylor                                     (Warwickshire U18)

Ian Renard                                        (Warwickshire U18)

Sandy McKee                                   (Warwickshire U17)

Ben Wiles                                          (Warwickshire U17)

Oliver Watt                                         (Warwickshire U16)

Frankie Fenwick Wilson                 (Warwickshire U15)

Ricky Lee                                          (Warwickshire U15)

Daniel Murch                                    (Warwickshire U15)

Simon Woodward                            (Warwickshire U15)


Rugby and District Schools

Simon Wright, Sam Patterson, Warren Ellis, Joe Wheeler, Henry Wyse, Callum Ogilvie, Owen Robinson, David Knightbridge, Sam Wheeler, Yan Birch, Sam Shore, Joe Baldwin, Michael Leaden, Steve Allen.


Badminton

Simon Woodward                (Warwickshire)


Hockey

Alex Simpson                                   (Warwickshire/Midlands)


Cross Country

Paul Stone                                        (Warwickshire)

James Stansfield                             (Warwickshire)


Tennis

Mark Tanner                         (Great Britain)


Athletics

Paul Stone                                        (English Schools Decathlon)

James Stansfield                             (English Schools Decathlon)

Harley Steel                                      (Warwickshire)

Tom Ormsby                                    (Warwickshire)

Edward Hill                                       (Warwickshire)


Rugby and District Schools

Harley Steel, Alex Grum, Frankie Fenwick Wilson, Tom Ormsby, Edward Hill, Tom Silk, Elliot Bale, Callum Ogilvie, Simon Wright, Owen Robinson


Cricket

Alex Phillips                          (Warwickshire U14)



 LSS Logo

2005 – 2006 Sporting Honours

Rugby

Oliver Cowley                                                (Warwickshire U18)

Sandy McKee                                                (Warwickshire U18)

Ben Wiles                                                       (Warwickshire U18)

Robert Harris                                                  (Warwickshire U17)

Alex Smith                                                      (Warwickshire U17)

Sam Jones                                                     (Warwickshire U17)

Paul Woodland                                             (Warwickshire U17)

Joe Shore                                                       (Warwickshire U17)

Daniel Murch                                                 (Warwickshire U16)

Joe Wheeler                                                   (Warwickshire U15)


Rugby and District Schools

Elliot Bale, Sam Parker, Sam Taylor, Sam Penhall, David Wayman, Michael Bentham, Sam Brammar, Jordan Garland, Edward Coles Jordan, Stanley Pinsent


Badminton

Alistair Smith                                                  (Warwickshire)

Nick Wilding                                                   (Warwickshire)


Hockey

Alex Simpson                                                (Midlands)


Gymnastics

Robert Sansby                                               (Great Britain)


Cricket


Alex Phillips                          (Warwickshire U15)



 LSS Logo

2006 – 2007 Sporting Honours

Rugby

Jonathan Bean                                (Warwickshire U18)

Joe shore                                          (Warwickshire U18)

Paul Woodland                                (Warwickshire U18)

Simon Wright                                    (Warwickshire U16)

Matt Brazier                                     (Warwickshire U16)

Patrick Anderson                           (Warwickshire U14)

Sam Skerratt                                  (Warwickshire U14)

Robert Green                                    (Warwickshire U14)

Aaron Sahota                                   (Warwickshire U14)


Rugby and District Schools

Henry Parker, Rory Doherty, Sam Weatherall


Cross Country

Ethan Wookey                                  (Warwickshire)

Edward Hill                                       (Warwickshire)


Hockey

Alex Czerniewski                 (Midlands U15)

                                               (Wales U16)

Alex Simpson                       (Warwickshire U17)

                                                (Midlands U17)


Cricket

U12 County 6 a side indoor Champions


Athletics


James Wright                                    (Warwickshire Multi events)


Cricket


Alex Phillips                          (Warwickshire U16/U17)



 

 LSS Logo          

Paul Mason Winners 2000 to present

 

2000                                                              Gareth Collins

2001                                                              Ryan Turner

2002                                                             Keith Bell

2003                                                             Chris Le Poidevin

2004                                                            Owen Kemp

2005                                                             Richard Parker/Paul Stone

2006                                                             Mark Tanner

2007                                                            Alex Smith

 


 

 

 

 

 

PrintEmail

Upcoming Fixtures

Mon, Sep 25th, 4:30pm - Hockey - Princethorpe U15 (A)
Tue, Sep 26th, 3:45pm - Hockey - Warwick U15 (H L)
Tue, Oct 3rd, 3:45pm - Hockey - Loughborough 16s 2nd (H)
Wed, Oct 4th, 2:30pm - Hockey - Warwick 2nd vs 3rds (A L)
Wed, Oct 4th, 2:30pm - Hockey - Warwick 1st vs 2nds (H L)
Thu, Oct 12th, 2:30pm - Hockey - Warwick U13 (H L)
Thu, Oct 12th, 4:00pm - Hockey - Solihull U14 (H)

Copyright © 2016 Lawrence Sheriff School     Site arthouse
Lawrence Sheriff School Academy Trust is a company limited by guarantee, registered in England and Wales with company number 8963659
whose
registered office is at Lawrence Sheriff School, Clifton Road, Rugby, Warwickshire, CV21 3AG